Hangi yemeklere hangi garnitürler verilir ?

Anasayfa » Hangi yemeklere hangi garnitürler verilir ?

Hangi yemekler ile hangi garnitürler verilir yani ikram edilir sorumuzun cevabı için garnitür ne demektir ? Onu cevaplayalım. Mutfak literatürü’nde yemeklerin yanında verilen ilave yemeğe garnitür denir. Her yemek ile garnitür verilmez. Garnitürler yalnızca ana yemekle verilir. Yemek sırasına göre, meze ve çorbadan sonra yenen bilumum etler, balıklar, tavuklar ve av etleri nasıl hazırlanırsa hazırlansın birer ana yemektir ve bu yemekler ile garnitür servis edilebilir. Garnitür etin hazırlanış şekline göre değişiklik gösterir. Mesela iki unlu yemek olarak tanımlanan pilav ve makarna birlikte garnitür olarak verilmez. Tabii bu anayasal bir kural değildir, dileyen verebilir fakat hem şık olmaz hem de tat karmaşasına yol açar.. Garnitür; taze, göze hitap edecek şekilde canlı ve hafif olmalıdır.

Balıklar : haşlanmış veya buharda pişmiş patates kroket ve cinsleri verilir. Bazı özel hazırlıklarda; kuşkonmaz, ıspanak yaprağı, roka, enginar göbeği de hususi garnitür olarak verilebilir.

Sakatadlar :  Hazırlanış şekline göre, eğer sos içerisinde hazırlanmış ise pilav, erişte cinsleri, tavada hazırlanmış ise ; pilav veya kızarmış patetes, arzu edilirse tereyağlı sebzeler ile servis edilebilir.

Doldurulmuş etler : içleri iç pilav ile doldurulduğundan ayrıca yanında garnitür olarak patates veya pilav verilmez. En uygun sala ile servis edilebilir.

Arzu eden yanında tereyağlı sebze veya bastı sebze servis edebilir. Bu sebzeler ; fasülye cinsleri, ıspanak yaprağı ve bezelye olabilir?

Çevirmeler : Kızarmış patates,  pilav ve tereyağlı sote sebzeler, veya bastı sebzeler ve salatalar ile servis edilebilir.

Rostolar : Salçalı oldukları için ekseriyetle pilav veya erişte, veya sıfır numara spagetti veya patates püresi veya buğu, patates ve tereyağlı sote sebze ile servis edilebilir.

Tencere kebapları : Her çeşit pilav veya taze erişteler garnitür olarak verilebilir.

Salçalı kızartmalar : Her çeşit pilav veya taze erişte eğer içinde jendi sebzesi yok ise tereyağlı sote ile servis edilebilir.

Sini ve sahan kebapları : Salçalı olan bu kebapların her öeşidi pilav veya taze erişte veya fırın patates içinde kendi sebzesi yok ise terayğlı sote ile sini ve sahan kebaları yanında garnitür olarak verilir.

Kümes hayvanları : Tavuk, piliç, hindi gibi kümes hayvanları ile yapılan yenekler eğer sos içinde hazırlanırlarsa, pilav veya taze erilte ile, tavada pişirilenler; haşlanmış patates hariç diğer patates çeşitkeri ve sote sebzeler ile servis edilebilir.

Izgaralar : Şiş kebap ve benzerleri pilav ike, diğer ızgaralar kızarmış patates veya pilav ve arzu edildiği takdirde tereyağlı sote sebzeler ile servis edikebilir. Genel olarak bir kaç istisna haricinde ızgara için en makul garnitür çeşitleri kızarmış patates ve salatadır.

Sote yemekler : Haşlanmış cinsleri hariç diğer patetes çeşitleri veya pilav veya taze erişte ve tereyağlı sote sebzeler ste yeneklerin yanında garnitür okarak verilir.

Alevli yemekler : Pilav ve salata çeşitleri alevli yemeklerin yanında garnitür olarak verilir.

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Yemek ansiklopedisi

Yemek ansiklopedisi ile nefis ve kolay yemek tarifleri
Domates salçası tarifi

Domates salçası tarifi Ekleyen : Yemek Tarifleri