Peynirler hakkında genel bilgi

Anasayfa » Yemek ansiklopedisi » Peynirler hakkında genel bilgi

Eklenme Tarihi : 21.06.2014  |   Okunma : 409  |   Yorum : 0

Peynir çeşitleri ve peynirler hakkında genel bilgilere sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz. Hangi peynirler hangi sütler ile imal edilir.

Peynir çeşitleri ve peynirler hakkında genel bilgiler sitemizde.  Hangi peynirler hangi sütler ile imal edilir?

 

Peynir çeşitlerimizin Avrupa'nın herhangi bir memleketi ile mukayese edilemeyecek kadar az olduğunu maalesef istemesek de kabul etmek durumundayız.

Mesela Fransa'da resmi olarak 230 üzeri peynir mevcuttur. Diğer ülkelerin ise bunun yarısı kadar bile olduklarını kabul etsek bizim 13, 15 çeşit peynir ile peynri bakımından zengin olduğumuzu söylemek abesle iştigal, kendimizi kandırmak olur.

Peynir cinsleri ve peynir kaliteleri ;

Beyaz peynir ; En iyi beyaz peyniri koyun sütünden yapılan olarak gurmelerce kabul edilse de, koyun sütü koku verdiğinden azınlıkta olsalar da bazı kimselerce koyun peyniri ağır gelir ve tüketilmez.  Beyaz peynir yapıldıktan sonra 2 ay kadar buzlukta bekletilip daha sonra tüketilirse lezzeti daha da güzel olabilmektedir. Beyaz peynir de fazla göz göz delik bulunması makbul değildir. Sebebi ise peynirin yapıldığı sütün artık kesilmeye yakın zamanda mayalanmış olmasıdır. Fazla dağılan, ufalanan beyaz peynir de makbul değildir. Sebebi ise dağılma gerekçesi yani layıkı ile mayalanmamış olmasıdır.

Dil peyniri ; En iyi dil peyniri tam yağlı koyun sütünden yapılandır. Tuzsuz peynir olduğu için taze tüketilir.

Lor peyniri ; En iyi lor peyniri koyun sütünden yapılandır. Ne kadar taze olursa o kadar lezzetli olur.

Çerkez peyniri ; Çerkes peyniri inek sütünden ve keçi sütünden de yapılmaktadır. Tazesi hemen yenir, bekletileni tuzlanır. Izgarası da çok güzel olur.

Bolu keçi peyniri ; Bu peynir bilhassa bol miktarda güney illerimizdeki tel kadayıf ustaları için imal edilir. Daha çok Bolu bölgesinde kullanılmaktadır.

Gravyer peyniri ; Gravyer peyniri menşei olarak İsviçre'nin Fribug kanton'undan Dünya'ya yayılmıştır. Bizde; yalnız Kars'ta ve inek sütünden yapılır. İyi bir gravyer peynirinin içindeki göz gibi delikler fazla büyük olmaz. Gravyer hafif sarı krem renginde olur. Fırına bir parça sürdüğünüzde eriyince çektiğiniz zaman ne kadar uzarsa o kadar makbuldür. Yalnız inek sütünden ve belirli ineklerin sütünden imal edilmektedir.

Kaşar peyniri;: Kaşar peyniri iyi cins koyun sütünden yapılır. Lezzetli olması için biraz keçi sütü karıştırılır. Sütün tam yağlı olması lazımdır. Elimize aldığımızda kırılıp ufalanmamalıdır. Fırına koyduğunuz zaman da hemen erimelidir.

Tulum peyniri ; En iyi tulum peyniri tam yağlı koyun sütüne az keçi sütü karıştırılarak yapılır. Bu peynir Erzurum ve Sivas havalisinde yapılmaktadır.

Rokfor, Kamambert, Bleu ; Bunlar dışardan memleketimize gelmektedir. Kamambert inek sütünden, Bleu inek sütünden, Rokfor koyun sütünden yapılmaktadır.

 

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Peynirler hakkında genel bilgi FACEBOOK YORUMLAR

Peynirler hakkında genel bilgi DİĞER YORUMLAR

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Yemek ansiklopedisi

Yemek ansiklopedisi ile nefis ve kolay yemek tarifleri
Domates salçası tarifi

Domates salçası tarifi Ekleyen : Yemek Tarifleri