Rize yemekleri için Rize mutfağı

Anasayfa » Yöresel yemekler » Rize yemekleri için Rize mutfağı

Eklenme Tarihi : 26.04.2015  |   Okunma : 995  |   Yorum : 0

Yöresel yemekler için açtığımız kategoriden Rize yemekleri ve Rize mutfağı hakkında bilgi ile Rize yemek tarifleri için önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Rize; Karadeniz bölgesinin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan bir ilimizdir.  Bölgedeki tarım alanlarının darlığı ve iklimin etkisi ile sınırlı sebze üretimi gerçekleştiğinden ve balıkçılığın da yaygın olması nedeni ile bu durum Rize mutfağına da yansımıştır. Özellikle sebze olarak mısır, karalahana, kabak, fasulye üretimi yapılmakta olup bu üretim satış amaçlı değil çoğunlukla aile içi tüketim için yapılmaktadır. Bu durumun etkisi ile bu sebzeler Rize mutfağında önemli yer tutmaktadır ve farklı tekniklerle çeşitli yemekleri hazırlanmaktadır. Çoğu bölgede yaygın olan birinci yemek olarak sulu çorbalar tercih edilse de Rize'de genellikle sofrada ilk yemek olarak tava yemekleri tercih edilmektedir.

Rize yemekleri içerisinde en çok bilinen ve tercih edilen yemekler ise; Mısır ekmeği, fındıklı veya fındıksız karalahana ezmesi, korkota çorbası, hamsi kuşu, bir diğer adı çuhala olan lahanalı Hemşin kavurması,  fasulye turşusu, pazı turşusu, tomarı turşusu, bal kabaklı pilav, hamsi buğulama, hamsili pilav, kalkan tava, fasulya tavalısı, pazı tavalısı, tomarı, turşusu, kuru fasulye yemeği, peynirli mısır unu mıhlaması, yeşil domates yemeği, zeytinyağlı karalahana dolması, pazı dolması, ezme lahana, lahana rohtikosu, lahana sarması, etli lahana sarması, hamsikoli olarak da bilinen hamsili ekmek, hamsi çıgırtası, pelekide hamsi, kiremitte hamsi, hamsi köftesi, hoşmer, haşıl, çoroç, termoni, ekşaşi,  pekmezli asude, laz böreği, enişte lokumu, kabak sutlacı, pekmezli kabak, pepuçura'dır. Bu saydığımız Rize yemekleri, Rize mutfağı denilince akla gelen ilk yemekler olup Rizeliler tarafından en çok tüketilen yemeklerdir ve tabii doğal olarak da bölgenin sembolü haline gelmiştir.

İlerleyen günlerde yayına sunacağımız yemek tarifleri sitesi sayfalarımızdan, Rize mutfağı sembolü haline gelmiş olan Rize yemek tarifleri de ayrıca bilginize sunulacaktır.

 

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Soğuk pastigan aşı

Soğuk pastigan aşıYemek Tarifleri

Divriği içi

Divriği içiYemek Tarifleri

Rize yemekleri için Rize mutfağı FACEBOOK YORUMLAR

Rize yemekleri için Rize mutfağı DİĞER YORUMLAR

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Yemek ansiklopedisi

Yemek ansiklopedisi ile nefis ve kolay yemek tarifleri
Domates salçası tarifi

Domates salçası tarifi Ekleyen : Yemek Tarifleri