Rumeli mutfağı ve Rumeli yemekleri

Anasayfa » Yöresel yemekler » Rumeli mutfağı ve Rumeli yemekleri

Eklenme Tarihi : 26.04.2015  |   Okunma : 1.323  |   Yorum : 0

Rumeli mutfağının en sevilen ve tercih edilen Rumeli yemekleri ve Rumeli yemek tarifleri önerileri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Rumeli; Osmanlı İmparatorluğu döneminde 15. yüzyıldan sonra Balkanlar bölgesinin güneyine verilen addır. Rumeli cümlesinin içindeki Rum kelimesi; Roma kelimesinin bir telaffuz şekli olup, Doğu Roma imparatorluğu sınırları içerisinde olan toprakları ve halkı ifade ederek kelimenin yapısına katılmıştır.

Rumeli yemekleri bir diğer adı ile kısmen de olsa Balkan yemekleri olarak da bilinmektedir. Rumeli yemekleri genel olarak; Arnavut mutfağı, Boşnak mutfağı, Bulgar mutfağı, Hırvat mutfağı, Karadağ mutfağı, Makedon mutfağı, Osmanlı mutfağı, Rumen mutfağı, Sırp mutfağı, Türk mutfağı, ve  Yunan mutfağı yemekleri karması olan bir mutfak kültürünü ifade eder.  Bu kültürdeki yemekler Balkan ülkelerinin kendine has pişirme teknikleri ve yöntemleri ile hazırlanmakta olup genel olarak Akdeniz mutfağın'dan etkilenmiş ve Türk, Yunan, İtalyan, Avusturyalı, Macar ve yerel yemek ve pişirme kültürlerinin etkisinde olan yemeklerdir.

Rumeli yemekleri içerisinde en sevilen ve en çok bilinen yemekleri kısaca sayacak olursak; Kabaklı Boşnak böreği, pırasa dolması, ıspanaklı Üsküp çorbası, ulutma, zelinisa, musakka, palaçinka, tutmaç çorbası, krem karamel, şopska, kilikonsa, revani, meyaneli ıspanak, kaymakçina, mamzana yemekleri Rumeli mutfağı yemekleri içerisinde en çok sevilen ve tüketilen yemekleri arasındadır.

Rumeli mutfağından yemek tarifi önerileri için yemek tarifleri sitesi sayfalarımız bünyesinde yayınlanacak yeni sayfalardan Rumeli yemek tarifleri de ayrıca beğeninize ve bilginize sunulacaktır.

 

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Soğuk pastigan aşı

Soğuk pastigan aşıYemek Tarifleri

Divriği içi

Divriği içiYemek Tarifleri

Rumeli mutfağı ve Rumeli yemekleri FACEBOOK YORUMLAR

Rumeli mutfağı ve Rumeli yemekleri DİĞER YORUMLAR

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Yemek ansiklopedisi

Yemek ansiklopedisi ile nefis ve kolay yemek tarifleri
Domates salçası tarifi

Domates salçası tarifi Ekleyen : Yemek Tarifleri