Salça yapımında genel kurallar

Anasayfa » Yemek ansiklopedisi » Salça yapımında genel kurallar

Eklenme Tarihi : 14.11.2014  |   Okunma : 542  |   Yorum : 0

Domates salçası tarifi ve kırmızı biber salçası tarifi ile salça yaparken uygulanması gereken salça yapımında genel kurallar yemek tarifleri sitesi; yemektariflerik.com sayfalarımızda bilginize sunulmaktadır.

Domates salçası yaparken; ezik, çürük ve yeşil kısımları kesip atalım. Kalan kısımları doğrayıp büyük bir kapta yumuşayıncaya kadar pişirelim. Kevgirden geçirerek domatesin suyunu çıkaralım ve posa kısmını atalım. Domates suyunu yayvan bir kapta, kısık ateşte sürekli karıştırarak koyulaşıncaya kadar pişirelim. Dilersek domates suyunu blenderden geçirip güneşte bırakabiliriz. Böylece kendiliğinden güneşte kavrularak koyulaşır.

İstenen kıvamda koyulaşan salçaya 1 kilo için 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Salçaya tuz ilave etmek zorunlu değildir. tuzun salçaya lezzet vermekten başka bir yararı yoktur.

Hazırladığımız salçayı güneşte kurutmayacaksak sıcak halde iken kavanozlara dolduralım. Kavanozun üstünde bir parmak kadar boşluk bırakalım. Kavanozların kapaklarını kapattın sonra kavanozları kaynar suda pastörize edelim. 1 kiloluk kavanozlar 20 dakika, yarım kiloluk kavanozlar 15 dakika kaynatılarak pastörize edilir.

Eğer yaptığımız salçaları konserve etmez isek kısa zaman da küflenirler. Konserve yapılan salçaya fazla miktarda tuz ilave ederek bozulmasını önleyebileceğimiz söylentisi yanlıştır. Aksine tuz çoğu zaman salçayı bozabilir.

Hazırlanan salçalar açıldıktan sonra kısa zamanda tüketilmez ise bozulabilirler. Bu yüzden hazırladığınız salçaları küçük kavanozlara koymanız daha akıl karıdır.

Bu yazılı kurallar biber salçası yapımı içinde domates salçası yapımı içinde geçerlidir.

Domates salçası tarifleri ile biber salçası tarifleri gibi salça tarifleri de, içerisinde pek çok ustalardan tarafından hazırlanılmış yemek tarifleri kitabı içerikleri yer alan yemek tarifi sitesi sayfalarımızda bilginize ve beğeninize sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan tarifler ile sevdiklerine eşsiz lezzetler hazırlayanların ellerine sağlık, yiyenlere afiyetler olsun 🙂

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Domates salçası tarifi

Domates salçası tarifiYemek Tarifleri

Yemek tarifi

Yemek tarifiYemek Tarifleri

Salça yapımında genel kurallar FACEBOOK YORUMLAR

Salça yapımında genel kurallar DİĞER YORUMLAR

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Yemek ansiklopedisi

Yemek ansiklopedisi ile nefis ve kolay yemek tarifleri
Domates salçası tarifi

Domates salçası tarifi Ekleyen : Yemek Tarifleri