Sivas yemekleri için Sivas mutfağı

Anasayfa » Yöresel yemekler » Sivas yemekleri için Sivas mutfağı

Eklenme Tarihi : 03.11.2016  |   Okunma : 1.333  |   Yorum : 0

Sivas mutfağı hakkında bilgiler paylaştık! Sivas'a özgü yemekler ve Sivas yemek tarifleri için sayfamızı inceleyin. Sivas yemekleri hakkında kapsamlı bilgiler sitemizde mevcuttur.

İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas tarım ürünleri ağırlıklı bir mutfağa sahiptir. Sonbahar ile kışlık yiyeceklerin hazırlıklarına başlanır. Un öğütülür, bulgur dövülüp, çekilir. Erişte yaygındır. Ayrıca kadayıf ve salça yapılırken, sebzeler kurutulur.

Sivas yemekleri tamamı olmasa da çoğunluğu unlu yiyeceklerden oluşur. Çökelek, keş, peskütan süt ürünleridir. Kırsal yerlerinde yaz döneminde ayranlı çorba ile pancarlı çorba, düğücek aşı, evelik, madımak benzeri yemekler yapılır.

Kış döneminde ise; hingel, içli köfte, kelecoş, tarhana, tırhıt, sübüra benzeri hamurlu yemekler sık tüketilir. Kentte ise genelde sebze yemekleri tercih edilir. Patates veya peynirle yapılan kömbe, fotla, kete, lavaş, tandırda kül çöreği yörede yaygın ekmek türleridir.

Sivas mutfağında en çok sevilen lezzetler için bir liste yapalım. Öncelikli tavsiye edilen Sivas yemekleri aşağıdadır.

Sivas mutfağının sevilen lezzetlerinin tariflerinin henüz bir kısmı paylaşıldı. Zaman içinde tamamını paylaşmak amacındayız. Sivas yemekleri tarifleri için eklenmiş linklerden yapılışlarını ve tarifini inceleyebilirsiniz. Farklı yörelere ait yöresel yemekler için önerileri ekli sayfadan inceleyebilirsiniz.

İlgili Terimler :

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Sivas yemekleri için Sivas mutfağı FACEBOOK YORUMLAR

Sivas yemekleri için Sivas mutfağı DİĞER YORUMLAR

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Yemek ansiklopedisi

Yemek ansiklopedisi ile nefis ve kolay yemek tarifleri
Domates salçası tarifi

Domates salçası tarifi Ekleyen : Yemek Tarifleri